21. Cravings under graviditeten

Det här är mitt bidrag till #denstorabloggutmaningen som @namnoribebisen och @bolmgren startat. Dagens ämne är: cravings under graviditeten. Är du med?
Jag hade inga direkta cravings under min graviditet med Alicia. Inte mer än vad jag har i vanliga fall skulle jag nog säga. Visst kunde jag bli sugen på någonting, men det var aldrig så att jag måste ha det nu, annars blir jag tokig. Jag tror att graviditeten lätt kan bli en ursäkt för att få äta vad man vill, utan gränser.
Men i början av graviditeten var jag sugen på söta saker, framför allt Wherters original. Det var likadant nu under min andra graviditet, redan innan jag plussade kände jag ett extra sötsug. I slutet av graviditeten med Alicia blev jag sugen på sura saker, och alla sötsaker var som bortglömda. Desto surare desto bättre.
Jennifer <3
Gillar
Kommentarer



