Villen lokal ska vi välja?


Vi står i valet och kvalet här hemma. Vi har precis varit och tittat på de två lokaler det står emellan till lillans 1 års kalas. Båda lokalerna ligger på en gård precis i närheten av vårt hus, en loge och sedan själva matsalen på gården.
Från början var jag helt inställd på logen då den är så otroligt charmig, precis så som jag drömt om. Men med tanke på att kalaset ska hållas i slutet av september kanske det inte är helt optimalt. En oisolerad loge, där det drar och barnen inte kan krypa på golvet kanske inte var så genomtänkt ändå.
Det andra alternativet är något dyrare, men då ingår kök och porslin. Dessutom är där varmt och skönt och lite mer barnvänligt. Inte riktigt det jag tänkt mig men ändå väldigt charmigt på sitt sätt. Där kan vi duka långbord och ändå ha plats för de små att leka. Vad tycker ni? Vilken lokal hade ni valt?
Jennifer <3
Gillar
Kommentarer




